GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 8321114
*
nr 832 1114
Urna
majolika, höjd: 54 cm
Kondition: lagad
Utrop:
800 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juni 2013
kl 18:07:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/6 16:21:44
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika urna
-
5096 Trädgårdsurnor
2 st metall. Höjd: 23 cm, diameter: 17 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:41
-
5167 Trädgårdsurnor
Ett par, Gjutjärn, diameter. Längd: 52 cm. Höjd: 3..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:08
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42
-
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:53
*
Urna
Kondition: lagad
nr 832 1114
Urna
majolika, höjd: 54 cm
Kondition: lagad
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juni 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/6 16:21:44 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika urna
-
5096 Trädgårdsurnor
2 st metall. Höjd: 23 cm, diameter: 17 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:41 -
5167 Trädgårdsurnor
Ett par, Gjutjärn, diameter. Längd: 52 cm. Höjd: 3..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:08 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42
-
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:53